Jak a kde hledat nápad na podnikání

Radim Passer: příběh 37. nejbohatšího Čecha

radim-passerRadim Passer je majitel developerské společnosti PASSERINVEST, která má na svědomí stavbu největšího byznys parku v ČR, pražského BB centra.

Pokud nevíte, o co se jedná, jde o komplex administrativních budov v Praze, kde sídlí například Microsoft, 3M, Telefónica O2, Hewlett-Packard, GE, ČEZ a další. Kromě kanceláří se zde nachází také obchody, služby, bydlení, restaurace a wellness centrum.

Jeho cesta k úspěchu nebyla jednoduchá. Prošel nejednou životní zkouškou včetně té nejtěžší, která může člověka potkat, a možná právě díky ní si uspořádal priority a změnil svůj život k lepšímu.

Vyrůstal v komunismu a jediné, co mu dělalo radost, byl sport. Snil o tom, že bude mít kariéru fotbalisty. Do 18 let žil zdravě, ale pak se s ním utrhl řetěz – začal kouřit a pít alkohol, což se podepsalo na jeho kondici.

Pokračoval univerzitním studiem stavebního inženýrství, které skončilo po 7 letech, kdy se konečně dostal do 3. ročníku, vyhazovem. Hrozilo mu, že půjde na vojnu a konečně si uvědomil, že ve svých 25 letech už se bude FIFA hrát provždy bez něj.

Uvědomil si, že ho baví podnikat, ale v tehdejším režimu to nebylo legální a proto pomýšlel na emigraci. Osud tomu ale chtěl jinak a za pár měsíců proběhla sametová revoluce, která vše změnila a Radim Passer mohl začít podnikat.

Začal pracovat v oblasti nemovitostí pro jednu česko-německou společnost. Po dvou letech, kdy sbíral zkušenosti, se osamostatnil a začal od nuly ve vlastní firmě. Díky své reputaci mu banky byly ochotné financovat nákupy nemovitostí, bohužel ale s velmi vysokým úrokem, který dosahoval i 15 %.  Musel proto každé koupené nemovitosti něco přidat, něčím ji zhodnotit a proto začal domy rekonstruovat. Za 2 roky působení ve své vlastní firmě uzavřel asi 20 ziskových obchodů, díky kterým se postupně dostal k práci opravdového developera.

V roce 1993 se oženil a dlouhá léta se snažili s manželkou o potomka.  Radostná zpráva přišla v roce 1998 a Passerovi se konečně těšili na příchod prvorozeného syna, kterému jednoho dne předají pracně vybudovanou firmu. Po narození ale v 6. týdnu malému Maxíkovi zjistili problém s odtékáním mozkomíšního moku, musel podstoupit operaci, kterou úspěšně zvládl, ale pooperační kontrola magnetickou rezonancí bohužel odhalila velký nádor v chlapečkově mozku, který byl neoperovatelný a neslučitelný se životem. O 3 týdny později ztratili Passerovi své jediné dítě.

Po této zkušenosti se Radim Passer obrátil na cestu víry a je to podle něj nejlepší životní rozhodnutí, které učinil.

"Po takové události už musím mít chvíli klid," řekl by si nejeden z nás. Ale opak byl pravdou. Zanedlouho po ztrátě syna přišla do Radimova života další ztráta. Tentokrát šlo o ztrátu důvěry, protože se pár jeho nejbližších spolupracovníků domluvilo, podnikli za jeho zády určité právní kroky a připravili ho o firmu. Díky víře se nevzdal a po třech měsících vyjednávání získal firmu zpět. Musel ale budovat znovu personální strukturu celé společnosti, protože ta stará byla nahlodána zradou a kazila dobrou pověst firmy.

V roce 2000 si stanovil 3 hlavní cíle:

  1. Prodat 2 dokončené budovy.
  2. Pronajímat.
  3. Dokoupit další území pro rozvoj komplexu.

Všechny cíle se mu podařilo splnit. Prodej 2 hotových budov byla 1. velká investiční transakce společnosti PASSERINVEST Group, díky které posléze mohl investovat do dalšího rozvoje firmy.

alpha-komprimovana-800-600-1-6b4ce3

Část BB centra, budova Alpha. Zdroj: passerinvest.cz

Pronájem 25 000 m2 společnosti Eurotel (nyní Telefónica O2) byl v té době největší nájemní kontrakt z hlediska počtu metrů čtverečních ve střední Evropě.

Posledním cílem byla velká akvizice území, na kterém dnes stojí 3 další administrativní budovy a cena, za kterou je pronajímají, předčila veškeré očekávání.

Radim Passer toho zažil dost, ale asi ještě ne dost, protože mu osud (nebo Bůh, jak by řekl on sám), přichystal ještě další zkoušky.

V roce 2004 si 3 lidé (a mezi nimi 1 z těch, kteří se pokusili ho připravit o firmu) objednali jeho vraždu. Dozvěděl se to od policie a protože byl plán prozrazen, nakonec nedošlo ani k pokusu o něj a ti lidé vyvázli bez újmy.

V roce 2006 se znova narodil, když přežil těžkou autonehodu a zázračně se uzdravil z těžkého zranění.

O rok později se mu rozpadlo manželství a v roce 2008 se rozvedl.

Dnes je opět šťastně ženatý a má dalšího syna, který se jmenuje Samuel, což znamená “Vyslyšel Boha”. Napsal 2 knihy, založil občanské sdružení Maranatha a pomáhá lidem, jak to jde.

Pokud tedy zažíváte jednu životní zkoušku za druhou a říkáte si, proč je na vás život tak přísný, tak nezoufejte. Je to proto, abyste se naučili věci, které vám v budoucnu změní život.

Zdroj všech fotografií: passerinvest.cz