Franchising

Chci si otevřít franšízu

Rozhodli jste se, že začnete podnikat jako franšízant… A ptáte se, co teď? Co je potřeba udělat, abych získal(a) svou vysněnou franšízu? Nemějte strach, pokud se zalíbíte franchisorovi, máte vyhráno.

115057 5057Co potřebuji k otevření franchisy?

Abyste se mohli pustit do franšízového podnikání, budete potřebovat finance na zaplacení licence, vybavení a pronájem vaší budoucí pobočky (pokud nevlastníte vhodnou nemovitost). Náklady se liší, podle toho, jakou firmu jste si vybrali. Počítejte ale s tím, že za jistý úspěch si připlatíte. Cena licence se pohybuje od desítek tisíc až po miliony.

Nejznámější franšízové řetězce jako je McDonald´s, Starbucks, KFC a další podobné, mají velmi vysoké ceny za licence, protože mají velmi silnou pozici na trhu, což je pro vás také známkou jistoty, že jen tak nezkrachujete.

Tyto velké firmy mají často specifické postupy pro přijímání nového franšízanta. U McDonald´s je to například roční tréninkový a vzdělávací program, kterým každý nový franšízant musí projít, nebo fakt, že franšízová smlouva je uzavírána na dobu 20 let. Místo, kde chcete mít franšízovou pobočku, si nemůžete vybrat sami, musí vám ho schválit franchisor, který po důkladné analýze tržního prostředí v dané lokalitě, vybere nejvhodnější místo pro dalšího člena jeho franšízové rodiny.

U méně známých firem je přijímací proces jednodušší a licence vás také nebude stát tak velkou sumu, jako u franšízových gigantů.

Jakou franchisu vybrat?

Pokud jste si ještě nevybrali značku, pod kterou byste chtěli podnikat, nezoufejte. Existuje řada franšízových katalogů, kde najdete firmy z různých oborů (katalog franšíz najdete i přímo  na stránce Nápad na podnikání.cz) . U každé firmy je v katalogu uvedena kontaktní osoba, mail nebo telefon, na které se můžete obrátit v případě zájmu o založení franchisy.

Pokud již máte představu o tom, jakou značku zvolíte, můžete se podívat na jejich web, kde často najdete elektronický formulář pro zájemce o franchising, který vyplníte, a zástupce dané firmy vás posléze kontaktuje.

Štěstí přeje připraveným

Pro jistotu mějte připravený stručný podnikatelský plán, který můžete franchisorovi nebo master franchisorovi ukázat v případě, že se vás bude ptát na vaše plány s franšízou. Pokud by se franchisorovi něco v plánu nezdálo, namítněte, že plán samozřejmě přizpůsobíte podmínkám, které budou stanoveny ve smlouvě. Podívejte se na naši ukázku podnikatelského plánu.

Velkou výhodou pro vás jsou zkušenosti z oboru, nebo to, že je daná oblast vaším velkým koníčkem. Odborníci na franchising uvádějí, že nadšení je mnohdy lepší než dlouhaletá praxe v oboru, protože lidé, kteří se nějaké problematice věnují léta, mají značně omezené možnosti se učit nové věci, protože se sami často považují za odborníka, který všechno ví a všechno zná.